Полезные статьи

30.04.2009 - Опалення дерев'яного будинку

Опалювальні системи в дерев'яних будинках це особлива тема в опаленні. При уявній легкості і простоті монтаж подібних систем насправді є досить складним і трудомістким. Яку систему віддати перевагу? Де прокласти труби? Який димар вибрати? Відповіді на ці питання і багато чого шукайте в новій статті на ТОВ «Дар’я –В»!

Опалювальні системи в дерев'яних будинках це особлива тема в опаленні. При уявній легкості і простоті монтаж подібних систем насправді є досить складним і трудомістким. Розглянемо чому.

Найпершим прикладом можуть послужити «дідівські» гравітаційні системи, так звані самопливні. У такій системі встановлюється котел з низьким гідравлічним опором, з великими прохідними діаметрами підключення подає й зворотної лінії котла і відкритий розширювальний бак на горищі. Система має так званий верхній розлив, коли теплоносій (в основному це вода) піднімається від котла вгору, на горище по трубі великого діаметру. На горищі ця труба огинає будівлю по периметру і з неї зверху вниз (на перший поверх) відходять труби меншого діаметру, по яких теплоносій, проходячи через радіатори і охолоджуючись потрапляє знову в збірну «велику» трубу. Вона прокладена з дотриманням необхідного ухилу і підключена до котла. Коло замкнулося.

Клімат в будинку виходить від такої системи наступний: на другому поверсі спека, на першому поверсі часто тепла не вистачає.

Виникає питання: як добитися рівномірної комфортної температури у всьому будинку? Наприклад, Ви захотіли підвищити температуру на першому поверсі. Ви зайшли в котельню і повернули терморегулятор котла в більшу сторону. Підвищується температура в котлі, на другому поверсі стає ще гарячіше. Можливо на першому поверсі буде комфортніше...

Регулювати температуру можна ще включаючи або вимикаючи радіатор краном, правда тільки в тому випадку, якщо передбачені перепускних «байпасні» лінії. Майте на увазі: встановити термоголовки на радіатор, до яких уже багато хто звик, в такій системі встановити не вийде. Вони занадто «затискають» протока труб. Навіть звичайні запірні крани в такій системі ставляться повнопрохідні. І останній відомий нам спосіб регулювати температуру в приміщенні, опалювальному такою системою - закрити або відкрити кватирку.

І начебто все так, але живемо ми не в дев'ятнадцятому столітті і навіть не в двадцятому, а в двадцять першому столітті і дерев'яні будинки будуємо не тому що ліси багато, а з-за їх екологічності. Тому розглянемо інші системи опалення, що дозволяють контролювати температуру без участі людини і робити проживання в будинку по справжньому комфортним.

У такій системі використовуються сучасні котли як покриття, так і настінного типу, які можуть працювати, залежно від моделі, на газі (в т.ч. зрідженому), дизельному паливі, електриці, твердому паливі (звичайні або піролізні). Основні вимоги до котла це високий ККД та наявність погодозалежної автоматики.

Мало вибрати «хороший котел». У дерев'яному будинку особливо важливо, як змонтована система опалення. З яке б матеріали не була змонтована система: мідь, неіржавіюча сталь, поліпропілен, зшитий поліетилен, металопластик, властивостей деревини ніхто не відміняв.

Самі технології будівництва дерев'яних будинків залишилися тими ж, що й було багато століть тому і такі елементи, як статеві і стельові балки, крокви і опуклі боки колод переслідують сантехніків як Злий Рок. Найлютіший ж ворог - усадка будинку від поступового висихання колод.

Дім, навіть зрубаний з зимового лісу, що вистояла в колоді до осені, під зиму поставлений під дах, все як діди заповідали, дає усадку до десяти відсотків! Недарма в дерев'яних будинках над дверима і вікнами роблять зазор на усадку.

З огляду на специфіку дерев'яного будинку при проектуванні систем опалення доводиться передбачати компенсатори на всіх видах стояків, використовувати спеціальні «ковзні» кріплення. При прихованій прокладці горизонтальних трубопроводів основною проблемою є проходження статевих і стельових балок. Відкрита прокладка трубопроводів не завжди доречна і часто не естетична. Тому доводиться проводити узгодження з конструкторами будинку, щоб прокласти всі технологічні отвори без втрати несучої здатності перекриттів. Зважаючи на те, що дерево схильне «розсихатися», всі трубопроводи опалення повинні бути добре теплоізольовані.

Не зайве згадати про те, що труби холодно водопостачання теж необхідно теплоізолювати, але вже воізбежаніі відсирівання древесини від утворюється конденсату. Необхідно пам'ятати й про те, що каналізаційні труби діаметром 110 мм. прокладаються з ухилом, тому при проектуванні унітаз краще не видаляти від основного стояка, щоб мати можливість провести приховану розведення каналізації в конструкціях перектитія. Для компенсації усадки дерев'яного будинку при монтажі каналізаційного стояка застосовуються спеціальні «ремонтні» муфти.

Окремо потрібно поговорити про димової труби. Димар в дерев'яному будинку - самий відповідальний момент. Найкращий варіант, коли димар стоїть на спеціальному фундаменті і є самонесучим. Такий димар завжди «сам по собі», він не прив'язаний не до стін не до даху, не до перекриттів. Зазвичай його будують з цегли. Всередині краще закласти «гільзу» з одностінний нержавіючої труби. Сам цегла гігроскопічний і може відволожуються від можливого конденсату, тому краще використовувати вставку або на крайній варіант, обмазувати димар зсередини спеціальним складом.

Інший варіант димоходу це утеплений двошаровий димар з нержавіючої сталі, т.зв. «Сендвіч». Краще брати димоходи таких марок як Raab (Німеччина), Boffil (Іспанія). У цих виробників в асортименті є штатні рішення компенсації усадок, ковзні кріплення і т.д.

В цілому, хотілося б відзначити, що вибираючи підрядника для зведення інженерної системи в дерев'яному будинку, необхідно звернути увагу на досвід роботи компанії з дерев'яними будинками і на те, які конкретні технічні рішення вони пропонують. Проблематику ж Ви тепер уявляєте!