Полезные статьи
Все в топку.
Стаття з журналу "Особистий бюджет". Автор: директор компанії ТОВ «Дар’я-В». Одна з головних проблем домовласника - чим і як опалювати житло. Вибір величезний, опалювальних систем багато. Спробуємо самостійно прорахувати, що вигідніше?
Скажемо відразу: непрофесіоналові розібратися в цьому питанні складно. Але мати уявлення про те, з чого складається вартість системи опалення та її експлуатації, можна і потрібно.
КОТЕЛЬНЯ
Найпростіші види опалення - пічне, а також за допомогою електричного конвектора (обігрівача). Однак у таких способів є серйозні недоліки: підтримувати ріновмерну температуру по всьому будинку неможливо, для підігріву води доводиться використовувати окремі пристрої, накопичувальні або проточні водонагрівачі, а конвектор до всього іншого сильно сушить повітря і випалює кисень. Якщо ви збираєтеся жити в будинку цілий рік, знадобиться більш складна система, що складається з обладнання котельні, труб і батарей (радіаторів опалення). Розглянемо типи котелень у залежності від використовуваного палива.
Магістральний газ. Один із найвигідніших варіантів. По-перше, саме паливо дуже дешеве. По-друге, легко зробити як систему опалення, так і систему нагріву води для ванної та побутових потреб. Для невеликого будинку досить настінного газового котла, який можна розмістити на кухні. Якщо площа будови більше 150 кв. м, знадобиться підлоговий агрегат, який вимагає окремого приміщення з витяжною вентиляцією.
Природно, це має сенс, якщо селище газифіковане або буде газифіковане мешканцями спільно: узгодження та підведення газопроводу коштує великих грошей.
ЕЛЕКТРИЧНА Котельня. Вибір забезпечених людей, які найбільше цінують комфорт. Така система пожежобезпечна, не виділяє вихлопних газів. Однак встановити її можна не в кожному селищі. Для опалення електрикою на кожні 10 кв. м добре утепленого приміщення треба витратити 1 кВт елекроенергіі, отже, на будинок 100 кв. м знадобиться ніяк не менше 10 кВт. А ще потрібно підключити плиту, холодильник, освітити будинок... Витримати такі навантаження здатна лише потужна електромережа, її створення і підтримання в робочому стані - дороге задоволення, поодинці такі витрати не потягнути. Та й саме електрика обходиться недешево.
Вибирати котел краще з фахівцем, який підбере необхідну потужність, обсяг і т.д. Оскільки обладнання повинне служити довго і без збоїв, звертайте увагу на виробника: добре себе зарекомендували німецькі та скандинавські фірми. Їх обладнання надійне, ефективніше витрачає енергію, отже, швидше окупається. Сучасні котли оснащені акумулятором, що дозволяє використовувати всі переваги двухтарифні лічильника: за нічним тарифом акумулятор заряджається, а в денний час витрачає накопичену енергію.
ДИЗЕЛЬ. Опалювати приміщення соляркою дорожче, ніж газом, але дешевше, ніж електрикою. При цьому ви нічого не платите за узгодження та підключення. Така котельня може бути комбінованої: при необхідності переходити на електроживлення, якщо електромережа для цього пристосована. Мінус: доводиться регулярно поповнювати запаси палива, крім того: постійно відчувається запах солярки.
Газгольдер. Це великий газовий балон, що вміщає в себе кілька тон скрапленого газу, який закопують в землю. Газ доставляється спеціальним автомобілем за типом бензовозу. Вартість такого палива нижче, ніж солярки, але витрати на будівництво сховища досить високі. Котельні на зрідженому газі можуть бути комбінованими, тобто працювати і від електрики.
Тверде паливо. Такий котел вимагає постійного завантаження палива та великого топловохранилища. Проте багато домовласників вибирають саме цей варіант. Тверде паливо, на відміну від солярки, не має неприємного запаху. Більше того, існує особлива деревна гранульоване паливо (пілети), що екологічно безпечно, а навколо будинку пахне приємним деревним димком. Якщо ви живете за містом постійно, має сенс встановити чавунний котел - він довше тримає тепло, а для тих, хто буває в домі наїздами, більше підходить сталевий: чавунний не любить перепадів температури.